Pokój bez okna: jak rozwiązać ten problem
Planując układ mieszkania lub domu, staramy się wykorzystać każdy metr kwadratowy z korzyścią i zapewnić osobistą przestrzeń dla wszystkich członków rodziny. Z tego powodu pokój bez okien to dziś nie rzadkość. Może to być sypialnia, gabinet, garderoba, a nawet pokój dziecięcy. Często brak światła dziennego potęgowany jest niewielkim metrażem, jednak nie jest to wyrok. Wystarczy odrobina pomysłowości, aby taką cechę pomieszczenia przekształcić w główny atut! Przedstawiamy 7 designerskich trików na stworzenie pełnowartościowej i komfortowej przestrzeni mieszkalnej.
• Punkt skupienia
Przy wejściu do pomieszczenia wzrok człowieka najczęściej skupia się na oknie. W naszym przypadku należy znaleźć alternatywę i stworzyć punkt skupienia, który będzie przyciągał uwagę. Może nim być:
- oryginalny mebel;
- duży obraz/inny obiekt artystyczny;
- akwarium;
- kominek;
- sztuczne okno.
• Iluzja optyczna
Aby stworzyć iluzję obecności okna, używa się lustra. Może być prostokątne lub łukowe, w masywnej ramie lub oprawione zasłonami. Najważniejsze jest umieszczenie go w miejscu, które tradycyjnie przeznaczone jest na okno. Dzięki powierzchniom odbijającym światło osiągniesz podwójny efekt – zwiększysz ilość światła i optycznie powiększysz przestrzeń. Oryginalnie prezentują się wzory wykonane metodą piaskowania.
Innym rozwiązaniem jest okno z podświetleniem. W specjalnej wnęce (o głębokości 7-10 cm) montuje się taśmę LED emitującą światło dzienne. Następnie konstrukcja jest zamykana szklanymi panelami, najlepiej ze szkła matowego. Rozpraszają one światło, czyniąc je naturalnym i miękkim. Szkło można ozdobić witrażami, obrazami miast i przyrody. Inne sposoby na stworzenie imitacji okna to:
- pomalowanie go na wolnej ścianie;
- zasłonięcie jej zasłonami;
- zawieszenie żaluzji z podświetleniem.
• Więcej luster
Lustra potrafią odmienić każde wnętrze, a przy braku światła dziennego tym bardziej. Możliwości ich zastosowania są bardzo szerokie: duże lustra stojące, wypełnienia do systemów przesuwnych lub pojedyncze wstawki, kompozycje na ścianach itp.
• Blask i metal
Powierzchnie o wysokim połysku i metaliczne elementy wyposażenia pełnią podobną funkcję. Odbijają światło, dodają pomieszczeniu głębi i tworzą ciekawe refleksy. Wybieraj fronty lakierowane oraz aluminiowe, szklane blaty i ścianki działowe, metalowe akcesoria. Design mebli doskonale uzupełnią minimalistyczne uchwyty z kolekcji „Modern” i metalowe nóżki. Ale pamiętaj: wszystko z umiarem. Pokój z dużą ilością elementów o wysokim połysku może stać się nieprzytulny.
• Odpowiednie oświetlenie
Ten punkt jest ważny dla każdego wnętrza, ale w naszym przypadku nabiera kluczowego znaczenia. Dokładnie przemyśl oświetlenie sufitowe i lokalne. Zadbaj o to, aby było równomierne, ponieważ każdy nieoświetlony kąt z przypomni o braku okna. Praktycznym rozwiązaniem są lampę dotykowe, równomiernie rozmieszczone na całym suficie. Niech będą to lakoniczne, ledwo widoczne modele, które stworzą efekt padania promieni słonecznych do pomieszczenia. Ważnym czynnikiem jest kolor światła: się wybór lamp ze światłem dziennym.
Wyposaż dodatkowe źródła światła w nisze, półki, meble: staną się one wizualnie lżejsze. Efektownie prezentuje się podświetlenie na podłodze wzdłuż obwodu pokoju lub przy podstawie podestu, na którym stoi łóżko. Przydadzą się również lampki stołowe i lampy stojące.
• Paleta kolorów
Za podstawę weź delikatne, pastelowe odcienie (kremowy, beżowy, kość słoniowa, brzoskwiniowy, jasnoniebieski itp.). Jest to związane z ich zdolnością do lepszego odbijania światła. Najbardziej uniwersalnym kolorem jest biały. Właśnie go zaleca się wybrać do wykończenia sufitu. W każdym razie sufit powinien być jaśniejszy niż ściany. Aby projekt nie wydawał się nudny, uzupełnij go o jaskrawe akcenty. Jednak nie przesadzaj: 2-3 kolory będą w zupełności wystarczające.
• Rośliny doniczkowe
Oczywiście rośliny, choć są źródłem tlenu, nie mogą zastąpić dobrej wentylacji. Jednak ożywiają pomieszczenie, oczyszczają i nawilżają powietrze. Wybieraj rośliny łatwe w pielęgnacji, które lubią cień: fikus, dracena, chamedora i inne.
Wykorzystaj te designerskie triki, a pokój bez okien stanie się przytulny, jasny i komfortowy!