Skuteczne sposoby na usunięcie zapachu z nowych mebli i materiałów budowlanych
Wielu klientów zauważa, że nowe meble mają specyficzny zapach. Zazwyczaj znika on w ciągu kilku dni po złożeniu mebli, jednak w niektórych przypadkach może utrzymywać się w pomieszczeniu przez dłuższy czas.
Przed podjęciem działań mających na celu usunięcie problemu ważne jest ustalenie jego przyczyn. Jeśli meble montowane są w pomieszczeniu po świeżym remoncie, źródłem różnych zapachów mogą być inne elementy dekoracyjne i materiały budowlane, takie jak pomalowane ściany, pokrycia podłogowe, pianki montażowe, silikony, winylowe tapety itd. Po pojawieniu się mebli w pomieszczeniu zapach może się nasilić ze względu na zwiększenie stężenia lotnych związków organicznych. Najczęstszym źródłem zapachów z mebli skrzyniowych jest formaldehyd, podczas gdy powłoki lakiernicze mogą emitować fenol.
Czy należy obawiać się formaldehydu?
Formaldehyd jest naturalnym metabolitem pośrednim występującym w komórkach ludzkiego i zwierzęcego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w syntezie białek DNA i stanowi normalny składnik krwi. Stałe stężenie formaldehydu w ludzkiej krwi wynosi około 2-3 μg/ml, a w moczu – 12-13 μg/ml.
Związek ten powstaje naturalnie w procesach metabolicznych i jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania komórek. Dodatkowo formaldehyd może trafiać do organizmu z otoczenia – poprzez spożywane jedzenie, wodę czy wdychane powietrze. Nasz organizm jest przystosowany do jego metabolizowania i dobrze radzi sobie z usuwaniem nadmiaru formaldehydu pochodzącego ze źródeł zewnętrznych. Nadmiar tego związku jest szybko rozkładany przez procesy metaboliczne i wydalany z organizmu. Czas półtrwania formaldehydu we krwi wynosi jedynie minutę, co oznacza, że w ciągu zaledwie 22 minut jego stężenie spada milionkrotnie.
Należy jednak pamiętać, że długotrwałe przebywanie w pomieszczeniu z podwyższonym stężeniem formaldehydu może być szkodliwe dla zdrowia.
Metody usuwania zapachów
Regularnie wietrz pomieszczenia, w których znajduje się dużo nowych materiałów, takich jak płyty wiórowe, pilśniowe, MDF, sklejka, laminat, winylowe tapety, linoleum itp. Szczególnie ważne jest wietrzenie pomieszczeń po świeżym malowaniu, lakierowaniu podłóg czy ścian.
W cieplejszych miesiącach wyższe temperatury zwiększają emisję lotnych związków organicznych. Natomiast zimą problem może wynikać z kontaktu materiałów z urządzeniami grzewczymi lub systemami ogrzewania podłogowego. W chłodniejszych porach roku warto korzystać z oczyszczaczy powietrza wyposażonych w funkcję ozonowania lub jonizacji, zwłaszcza w sytuacjach, gdy:
- wietrzenie nie przynosi efektów;
- w pomieszczeniu są strefy, w których cyrkulacja powietrza jest ograniczona, lub gdy działa klimatyzacja przy zamkniętych oknach.
Jeśli niektóre krawędzie elementów meblowych nie są oklejone obrzeżem, powyższe metody mogą nie być skuteczne. W takim przypadku należy uszczelnić wszystkie otwarte krawędzie lub niepokryte powierzchnie elementów wykonanych z płyt wiórowych, MDF i sklejki, stosując obrzeża, silikon, lakier lub wosk olejny.
Wszystkie płyty kompozytowe z naszej oferty mają klasę emisji E1, co spełnia normy sanitarne dla pomieszczeń mieszkalnych. W przypadku wyższych wymagań dotyczących jakości powietrza (np. pokoje dziecięce) lub alergii na niektóre związki lotne, zalecamy stosowanie płyt wiórowych laminowanych Egger, Kronospan E-LE, oraz MDF klasy Carb2.